Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oslavy 135. výročí založení prvního hasičského sboru v Mohelnici

9. 6. 2010

     V neděli 6. června 2010 proběhly v areálu ATC Morava v Mohelnici oslavy 135. výročí založení prvního hasičského sboru v Mohelnici. Program zahájil ve 14:00 slavnostním proslovem starosta Města Mohelnice Ing. Zdenek Jirásko a velitel mohelnických hasičů Bc. Petr Höchsmann.

     Poté bylo možné shlédnout statickou ukázku historické i současné techniky. K vidění byl automobilový žebřík z centrální stanice Šumperk, veterán Laurin a Klement z roku 1927 ze stanice Litovel, koňská stříkačka z Rádnice i s dobově oděným doprovodem, kombinovaný hasící automobil z HZS podniku SŽDC Olomouc a dále svou techniku představily JSDH Loštice, Uničov, Moravičany, Lukavice a Bouzov. Prezentovala se také 6. polní nemocnice Armády ČR z Olomouce s vozidly Land Rover LR 110 a sanitní verzí BVP-1. Děti mohly vyzkoušet jízdu po lanovém traverzu připraveeném lezci nebo stříkání džberovou stříkačkou na cíl. Všem hostům - hasičům i vojákům děkujeme!!!

     V průběhu odpoledne mohelničtí hasiči představili obě cisterny (CAS 20 i CAS 32), technický automobil na podvozku Nissan Patrol 4x4 a dopravní automobil, se kterými se následně představili při dynamických ukázkách – nejdříve hašení domečku pomocí vysokotlakého proudu z CAS 20, dále likvidace požáru osobního automobilu po dopravní nehodě s vyproštěním osoby a nadzvednutím vozidla pomocí vysokotlakých vzducových vaků, a na závěr při hašení požáru vozidla v plném rozsahu pomocí střední pěny. Mezi dynamickými ukázkami se představily i mladí hasiči a hasičský dorost z SDH Studená Loučka i soutěžní družstvo z Mohelnice při ukázkách královské disciplníny požárního sportu - požárního útoku. Také lezci několikrát předvedli slanění z automobilového žebříku, za což sklidili zasloužený potlesk obecenstva.

     Po celou dobu bylo možné se za lidové ceny občerstvit ve stáncích, kde největší úspěch sklidilo pečené selátko. Celkově se dá říct, že oslavy proběhly za krásného počasí a snad se program návštěvníkům líbil, aby se na nás za 5 let zase přišli podívat.

Hasiči Mohelnice        CAS 20 3400/210 S2Z, CAS 32 8200/800 S3R, TA 1 L3, DA 8 L1Z

HZS Ol, ÚO Sever, CPS Šumperk        AŽ 30 M1Z

HZS Ol, ÚO Olomouc, PS Litovel          historická stříkačka Laurin a Klement

HZS SŽDC Olomouc          KHA 30 10000/600/120 S2Z

JSDH Loštice            CAS 25 2500/400 S2Z a CAS 32 6000/600 S3R

JSDH Lukavice         CAS 20 4600/400 S2R

JSDH Moravičany           DA 8 L1Z

JSDH Uničov            CAS 20 3500/250 M2Z

JSDH Bouzov           CAS 25 3500/400 M3R

SDH Rádnice            koňská stříkačka

                                                                                                                   (PH)

 

 


Omlouvám se klukům z Lukavice za pozdější přidání do seznamu, ale v článku jste byli ;-)


 Několik výstižných fotografií: http://zdenekdivis.cz/web/archiv/2010.06.06/index.html